Galderma

Cetaphil
www.cetaphil.pl

Start > Co leczymy > Trądzik


Trądzik

Co to jest trądzik?

Trądzik to częste schorzenie skóry występujące głównie u nastolatków, ale również osób dorosłych. Do powstania trądziku dochodzi, kiedy ujścia mieszków włosowych zostaną zablokowane martwymi komórkami naskórka i wydzielanym łojem (sebum), co prowadzi do powstania zaskórników tzw. „wągrów” zamkniętych (białego koloru) i otwartych (czarnego koloru). Zablokowanym ujściom mieszków włosowych towarzyszy stan zapalny i tak powstają czerwone grudki lub głęboki odczyn zapalny prowadzący do powstania bolesnych grudek i ropni.
Trądzik najczęściej występuje na twarzy, ale może także lokalizować się na plecach, klatce piersiowej, ramionach i karku.

Jak postępować z trądzikiem?

tradzik

Trądzik można leczyć odpowiednim produktem leczniczym lub ich kombinacją. Ponieważ żaden pojedynczy środek nie działa w pełni skutecznie na wszystkie przyczyny powstawania trądziku, dlatego najczęściej stosuje się kombinację leków stosowanych doustnie i miejscowo. Istnieje gama preparatów przeciwtrądzikowych dostępnych na receptę, zarówno do stosowania miejscowego jak i ogólnego, które wykazują dużą skuteczność w leczeniu różnych postaci tej choroby. Jeżeli pacjent leczył się dotychczas preparatami dostępnymi bez recepty bez większego efektu, to znaczy, że nadszedł moment, aby skorzystać z pomocy dermatologa.
tradzik

Jeżeli pacjent stosuje krem, żel lub emulsję, to powinien je nakładać na cały obszar trądzikowej skóry a nie tylko na pojedyncze zmiany, ponieważ preparaty przeciwtrądzikowe zapobiegają powstawaniu nowych zmian. Ważne jest również to, aby postępować wg zaleceń producenta leku, ponieważ stosowanie w nadmiarze (zbyt dużo lub za często) może podrażnić skórę i zniechęcić do leczenia.

Czego oczekiwać?

Sukces w leczeniu trądziku wymaga cierpliwości i konsekwencji. Żaden z preparatów, nawet ten najlepszy miejscowy lub ogólny nie zadziała przez jedną noc. Należy założyć, że średnio po 12 tygodniach będzie zauważalna znacząca poprawa. Dermatolog powinien Państwu wytłumaczyć i pomóc zrozumieć mechanizm powstawania trądziku, działania leku oraz określić kiedy można spodziewać się poprawy wyglądu skóry.

W zależności od preparatu, można się spodziewać po jego zastosowaniu wysuszenia lub podrażnienia skóry w różnym stopniu. W większości przypadków, objawy te ustąpią, gdy skóra przyzwyczai się do danego produktu. Bardzo pomocne może być stosowanie w tym czasie nawilżającego niekomedogennego (niezamykający ujścia porów) kremu lub emulsji. Zapobiegnie to wysuszeniu i podrażnieniu skóry powstałego na skutek działania preparatu przeciwtrądzikowego.

Ponieważ trądzik wywołany jest przemianami hormonalnymi w organizmie, zdarza się, że utrzymuje się dłużej niż można by się tego spodziewać. Można także zaobserwować, że trądzik okresowo ulega poprawie lub pogorszeniu. Regularna kontrola u dermatologa zapewni dostosowanie odpowiedniego leczenia do stopnia zaawansowania trądziku dla uzyskania jak najlepszego stanu skóry.
Intencją strony internetowej firmy Galderma nie jest promowanie jej produktów lub informacji na temat podstawowych produktów leczniczych w chorobach skóry. W celu uzyskania fachowej informacji na temat swojego stanu skóry i jego leczenia proszę zwrócić się do dermatologa lub lekarza innej specjalności.