Galderma

Cetaphil
www.cetaphil.pl

Start > Co leczymy > Trądzik różowaty


Trądzik różowaty

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną, stopniowo postępująca chorobą skóry dotykającą głównie osoby dorosłe w wieku od 30 do 60 lat. Często nazywany „trądzikiem dorosłych”, trądzik różowaty nie ma nic wspólnego z trądzikiem zwykłym. Jest dermatozą, która prowadzi do powstania zaczerwienionej twarzy, z obecnością drobnych grudek i krostek oraz widocznych, popękanych naczyń krwionośnych na jej powierzchni.

W związku z tym, że wczesne objawy trądziku różowatego często wyglądają jak wysypka, oparzenie słoneczne lub zmiany alergiczne, wiele osób z tym schorzeniem nie jest świadomych, że cierpią na chorobę, którą można leczyć. Istnieje kilka stopni zaawansowania zmian w trądziku różowatym, mówiących o stopniu zaawansowania choroby, mianowicie:

rosa

Łagodna

Objawy obejmują skłonność do łatwego czerwienienia się i utrzymywania się zaczerwienienia w środkowej części twarzy. Zaczerwienie pochodzi z rozszerzenia się powierzchownych naczyń skóry.

 

rosa

Umiarkowana

W średnio nasilonej odmianie trądziku różowatego oprócz rumienia mogą występować drobne czerwone grudki na nosie, policzkach, czole i brodzie.

 

rosa

Ciężka

W ciężkich odmianach powiększone gruczoły łojowe na nosie i czasami na policzkach prowadzą do powstania nadmiaru tkanki i utrwalenia rumienia.
 

 

 


Jak postępować z trądzikiem różowatym?

Na dzisiaj nie ma sposobu wyleczenia się z tej choroby, ale można kontrolować jej przebieg. Ponieważ trądzik różowaty jest schorzeniem przewlekłym, leczenie jest skierowane na zmniejszenie jego objawów i utrzymanie prawidłowego stanu skóry. Leki dostępne na receptę wraz z preparatami pielęgnacyjnymi zalecone przez dermatologa pomogą kontrolować trądzik różowaty i zapobiegną postępowi choroby.

Czynniki zaostrzające trądzik różowaty?

Powinno się unikać czynników zaostrzających tę chorobę takich jak: słońce, kofeina, alkohol, pikantne przyprawy, stres lub ekstremalne temperatury. Odmienna jest reakcja poszczególnych osób na te różnorodne czynniki drażniące, dlatego warto samemu zaobserwować, co pogarsza chorobę i zaprowadzić dzienniczek do notowania składników diety i aktywności wykonywanych w danym dniu w celu ich lepszej identyfikacji. Państwa dermatolog w oparciu o takie obserwacje może pomóc je określić i wesprzeć Państwa w zmaganiu się i eliminowaniu tych czynników z codziennego życia.

Czego oczekiwać?

Ponieważ trądzik różowaty jest przewlekłym schorzeniem skóry, należy spodziewać się okresów poprawy i pogorszenia przebiegu choroby. Postępowanie wg zaleceń lekarza prowadzącego przy odpowiednio dobranym leczeniu farmakologicznym i pielęgnacji skóry może przyczynić się do utrzymania zadawalającego stanu skóry twarzy i ograniczyć częstość zaostrzeń.

Intencją strony internetowej firmy Galderma nie jest promowanie jej produktów lub informacji na temat podstawowych produktów leczniczych w chorobach skóry. W celu uzyskania fachowej informacji na temat swojego stanu skóry i jego leczenia proszę zwrócić się do dermatologa lub lekarza innej specjalności.