Galderma

Cetaphil
www.cetaphil.pl

Start > Co leczymy > Grzybica paznokci


Grzybica paznokci

Co to jest grzybica paznokci?

Infekcja grzybicza paznokci, określana w terminologii medycznej jako onychomykoza, występuje wtedy, gdy grzyby (rodzaj mikroorganizmu) chorobotwórcze zakażą paznokcie. Pierwszymi oznakami zakażenia jest biały lub żółty kolor płytki paznokciowej na jej zakończeniu. Objawy grzybicy paznokci obejmują łamliwość, zmianę zabarwienia, pogrubienie i kruchość, jak również nagromadzenie pod paznokciem produktów rozpadu płytki. W niektórych przypadkach paznokieć może oddzielić się od łożyska paznokcia.

Około 50 procent wszystkich chorób paznokci stanowią zakażenia grzybicze. Składają się na to następujące czynniki predysponujące: mechaniczne uszkodzenie paznokcia, osłabiony układ odpornościowy w przebiegu cukrzycy lub choroby nowotworowej, nadmierna ekspozycja paznokci na wilgotne środowisko lub detergenty.

 

   

Jak postępować w grzybicy paznokci?

Leczenie grzybicy paznokci musi trwać odpowiednio długo, aby uzyskać pełne wyleczenie. Najlepiej zacząć terapię w początkowych stadiach zakażenia, kiedy jeszcze grzyb nie wdarł się głęboko w płytkę paznokcia. Należy udać się natychmiast do swojego lekarza, gdy tylko zauważycie Państwo zmiany na paznokciach, czujecie ból w okolice płytki paznokciowej lub widoczny jest obrzęk okolicy paznokcia. Infekcje grzybicze skutecznie można leczyć dostępnymi od kilku lat lekami. Lekarz dobierze najlepszą terapię w oparciu o typ zakażenia i stopień zajęcia paznokcia. Leczenie do całkowitego wyleczenia może trwać od 3 do 18 miesięcy. Bardzo ważne jest, aby postępować wg zaleceń lekarza i ulotki dołączonej do przepisanego produktu leczniczego.

Czego oczekiwać?

W trakcie leczenia wygląd paznokcia będzie się stopniowo poprawiać, ponieważ rosnący zdrowy paznokieć będzie zastępował chorą część. Należy pamiętać, że czas leczenia może wynosić nawet do 6 miesięcy dla paznokci rąk i 18 miesięcy dla paznokci stóp. Nawet w przypadkach pełnego wyleczenia, często występują nawroty. Z tego powodu, dermatolog może zalecić okresowe wizyty kontrolne, aby móc ocenić postępy leczenia i jego ostateczny efekt.

Intencją strony internetowej firmy Galderma nie jest promowanie jej produktów lub informacji na temat podstawowych produktów leczniczych w chorobach skóry. W celu uzyskania fachowej informacji na temat swojego stanu skóry i jego leczenia proszę zwrócić się do dermatologa lub lekarza innej specjalności.