Galderma

Cetaphil
www.cetaphil.pl

Start > Co leczymy > Sucha skóra


Sucha skóra

Co oznacza sucha skóra?

Sucha skóra powstaje na skutek utraty wody z jej wierzchnich warstw (głównie warstwy rogowej). Kiedy warstwa rogowa odwodni się to traci gładkość, staje się sucha, popękana, łuszcząca i często swędzi. Warstwa rogowa zawiera naturalne składniki wiążące wodę jak np. mocznik. Składniki te zatrzymują wodę przedostającą się z głębszych warstw skóry i chronią przed jej utratą z organizmu. Woda zatrzymywana jest w warstwie rogowej także dzięki obecności płaszcza tłuszczowego (lipidowego), który spowalnia wyparowywanie wody z jej powierzchni.

Skóra staje się sucha, gdy utrata wody jest zbyt duża. Utrata ta zwiększa się z wiekiem ale również po zbyt intensywnym myciu, ponieważ gorąca woda i mydło skutecznie usuwają z powierzchni skóry naturalnie występującą na jej powierzchni powłokę tłuszczowo-olejową.

Skóra przewlekle sucha towarzyszy niektórym chorobom dermatologicznym, takim jak wyprysk, rybia łuska lub nadmierne rogowacenie.

   

Jak postępować z suchą skórą?

Podstawą leczenia suchej i łuszczącej się skóry jest stosowanie emolientów. Emolienty nawilżają, wygładzają i regenerują suchą skórę. Aby były skuteczne powinny być stosowane regularnie i odpowiednio często (przynajmniej raz dziennie).

Nie wszystkie emolienty działają tak samo. Zawierają one w swoim składzie różnorodne czynniki aktywne i niektóre stany chorobowe z suchą skórą reagują lepiej na określone składniki nawilżające.

Czego oczekiwać?

W większości przypadków suchej skóry pomocne będzie stosowanie preparatów pielęgnacyjnych dostępnych w aptekach w oparciu o poradę farmaceuty i stosowanie następujących ogólnych zasad takich jak: unikanie zbyt częstych kąpieli, drażniących mydeł i detergentów, używanie delikatnych środków myjących o przyjaznym pH zbliżonym do kwaśnego pH skóry, stosowanie emulsji do mycia. W przypadku instalacji centralnego ogrzewania pomieszczenia należy stosować umiarkowaną temperaturę, stosować nawilżacze powietrza lub użyć najprostszego sposobu nawilżenia, otwartych pojemników napełnionych wodą ustawionych w pobliżu kaloryfera.

Jednakże działanie takie może nie być wystarczające, kiedy sucha skóra sączy lub krwawi, jej kondycja sukcesywnie się pogarsza, towarzyszy jej stan zapalny lub cechy infekcji, lub choroba ogólnoustrojowa np. cukrzyca. W takich przypadkach należy zwrócić się do lekarza.

Intencją strony internetowej firmy Galderma nie jest promowanie jej produktów lub informacji na temat podstawowych produktów leczniczych w chorobach skóry. W celu uzyskania fachowej informacji na temat swojego stanu skóry i jego leczenia proszę zwrócić się do dermatologa lub lekarza innej specjalności.