Galderma

Cetaphil
www.cetaphil.pl

Start > Co leczymy > Starzenie się skóry


Starzenie się skóry

Co znaczy starzenie się skóry?

Starzenie się skóry polega na utracie sprężystości i powstaniu zmarszczek wraz z upływem lat. Starzejąca się skóra staje się cieńsza, bardziej sucha, słabsza, naczynia krwionośne stają się widoczne. Ujścia mieszków włosowo-łojowych stają się większe. Włosy siwieją, przerzedzają się (zwłaszcza u mężczyzn) lub zaczynają pojawiać się w miejscach niepożądanych, u kobiet wokół ust a u mężczyzn w uszach. Pojawia się także starzenie objętościowe polegające na zaniku tkanki podskórnej lub jej grawitacyjnym rozmieszczeniu. Skurcz mięśni może prowadzić do powstania głębszych i utrwalonych zmarszczek na pewnych obszarach twarzy takich jak czoło – lwie bruzdy między brwiami lub wokół oczu – kurze łapki. Kontury twarzy tracą swoją linię wraz z opadającą skórą tracącą podporę na kościach czaszki i mięśniach.
Starzenie pod wpływem nadmiernych ekspozycji słonecznych lub ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, nazywane fotostarzeniem, znacząco przyczynia się do przyspieszenia naturalnego procesu starzenia. Zmarszczki powstają wtedy szybciej i są głębsze. Typowymi objawami fotouszkodzenia skóry są brązowe plamy zwane potocznie plamami wątrobowymi i nieregularne przebarwienia zwłaszcza u osób o jasnej karnacji skóry. Dodatkowo pojawiają się zmiany wytwórcze charakteryzujące się szorstką powierzchnią. W najgorszym przypadku pojawiają się ogniska nieprawidłowego rogowacenia zwane actinic keratosis, które mogą być punktem rozwoju raka skóry.

Jak postępować ze starzejącą się skórą?

Na dzień dzisiejszy istnieje kilka rozwiązań leczniczych, które pomagają spowolnić i zapobiegać procesowi starzenia się skóry. Suchą skórę leczy się substancjami nawilżającymi, zmarszczki zmniejsza się z wykorzystaniem wypełniaczy a zmarszczki mimiczne łagodzi się lub likwiduje toksyną botulinową. Opadający kontur i zaniki objętościowe koryguje się głębokimi wypełniaczami i przeszczepianiem własnej tkanki tłuszczowej. Poprawę kolorytu skóry uzyskuje się wykorzystując odpowiednie źródła światła, lasery, pilingi chemiczne, ścieranie skóry tzw. dermabrazję lub terapię fotodynamiczną. Niepożądane owłosienie usuwa się laserami depilującymi. Przeszczepianie włosów maskuje przerzedzone owłosienie. Prześwitujące rozszerzone naczynia krwionośne zamyka się laserami naczyniowymi, prądem elektrycznym (elektrokauteryzacja) lub mikroskleroterapią polegającą na ostrzykiwaniu naczyń substancją prowadzącą do zamknięcia ich światła. Fotouszkodzeniom można zapobiegać stosując kilka podstawowych sposobów takich jak noszenie odzieży ochronnej chroniącej przed słońcem, pozostawać w cieniu i stosując kremy z filtrem. Zmiany barwnikowe leczy się środkami rozjaśniającymi lub pilingami chemicznymi. Ogniska rogowacenia słonecznego likwiduje się mrożąc je ciekłym azotem (krioterapia), czynnikami zewnętrznymi lub terapią fotodynamiczną.

Intencją strony internetowej firmy Galderma nie jest promowanie jej produktów lub informacji na temat podstawowych produktów leczniczych w chorobach skóry. W celu uzyskania fachowej informacji na temat swojego stanu skóry i jego leczenia proszę zwrócić się do dermatologa lub lekarza innej specjalności.