Galderma

Cetaphil
www.cetaphil.pl

Start > Co leczymy > Nieczerniakowy rak skóry


Nieczerniakowy rak skóry

Co  znaczy nieczerniakowy rak skóry?

Wyróżnia się dwa podstawowe typy nowotworów skóry, czerniaka i nieczerniakowe raki skóry. Najczęstszymi nieczerniakowymi rakami skóry są rak podstawnokomórkowy (BCC) i rak kolczystokomórkowy (SCC).

Rogowacenie słoneczne tzw. actinic keratosis (AK) odnosi się do przedrakowych stanów skóry, na podłożu których powstaje SCC. AK najczęściej pojawia na skórze przewlekle eksponowanej i uszkodzonej pod wpływem słońca. Słońce przyczynia się do starzenia się komórek skóry i ich powolnego przekształcenia się w komórki rakowe. Ogniska AK zazwyczaj występują na twarzy, łysinie i grzbiecie rąk. Są one czerwono-brązowego koloru i mają szorstką, łuszcząca się powierzchnię. Ogniska rogowacenia słonecznego pozostawione bez leczenia, mogą przekształcić się w raka kolczystokomórkowego, poważniejszego stanu skóry, który wymagającego interwencjileczenia chirurgicznejgo.

Raki podstawnokomórkowe (BCC) stanowią taki typ raka skóry, który może przybierać różnorodne formy np. pojedynczego guzka, układu drobnych guzków, czerwonej płaskiej plamy, zmiany podobnej do blizny lub niegojącej się ranki tzw. owrzodzenia i charakteryzują się długim czasem trwania. Chociaż BCC rzadko rozprzestrzenia się do innych miejsc ciałaorganizmu, to jednak może wzrastać w otaczające tkanki i dlatego ważne jest wczesne podjęcie leczenia.

Choroba Bowena stanowi odmianę raka kolczystokomórkowego powierzchnichownych warstw skóry. Twarz, ręce, narządy płciowe, tułów i kończyny dolne stanowią częstą lokalizację choroby Bowena. Choroba Bowena prezentuje się jako pojedyncza, płaska, nieznacznie uniesiona zmiana koloru czerwonego koloru, czasami z dodatkiem barwnika, o łuszczącej powierzchni i powiększającej się latami. Pozostawiona bez leczenia może naciekać głębiej skórę. Leczenie choroby Bowena jest zazwyczaj skuteczne.

 

cancer     cancer

Jak postępować z nieczerniakowym rakiem skóry

Leczenie chirurgiczne i krioterapia oraz preparaty miejscowe stanowią podstawę leczenia tych chorób. Terapia fotodynamiczna (PDT) stanowi nowoczesne leczenie określonych odmian nieczerniakowego raka skóry.

PDT stanowi całkowicie odmienną metodę leczenia tych zmian w porównaniu z konwencjonalnymi metodami takimi jak krioterapia, łyżeczkowanie, preparaty miejscowe i oczywiście leczenie chirurgiczne. PDT wykorzystuje chemiczną reakcję między światłem i lekiem aktywowanym pod wpływem światła, który niszczy komórki nowotworowe.

Intencją strony internetowej firmy Galderma nie jest promowanie jej produktów lub informacji na temat podstawowych produktów leczniczych w chorobach skóry. W celu uzyskania fachowej informacji na temat swojego stanu skóry i jego leczenia proszę zwrócić się do dermatologa lub lekarza innej specjalności.